Erdoğan'dan ilginç bakkal önerisi

  • Ana Sayfa
  • Erdoğan'dan ilginç bakkal önerisi
Erdoğan'dan ilginç bakkal önerisi
Başbakan Tayyip Erdoğan esnafa destek olacak yeni eylem planını açıklamak için ekran karşısına geçti..Abone olBaşbakan Erdoğan bakkalların alışveriş merkezlerinin bayisi olarak hizmet vermesi yönünde bir formül üzerinde çalıştıklarını söyledi..

Kameralar karşısına geçen Erdoğan esnafa yönelik eylem planını açıkladı. Hükümetin destek stratejisi 7'si öncelikli 30 tedbirden oluşuyor. Defter tutmama, KDV istisnası gibi kolaylıklar sağlanacak.

Erdoğan, halen esnaf muaflığı kapsamındaki meslek kolları için, "vergiden muaf esnaf belgesi" uygulaması getirileceğin bildirdi.

Başbakan Erdoğan, "Esnaf ve Sanatkarlar Değişim, Dön stratejik seo üşüm ve Destek (3D) Strateji Belgesi ve Eylem Planı"nı (ESDEP) Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Nihat Ergün, Devlet Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Ömer Dinçer, Devlet Bakanı Zafer Çağlayan ve Devlet Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla düzenlenen basın toplantısı ile açıkladı.

-İMKB'nin ulaştığı son rekor seviye, ekonomideki gelişmenin en açık göstergesidir..Güvenilir kuruluşlar da Türkiye'nin krizi en az hasarla atlattığını teyyit etmiştir..

-Biz ekonomiyi grafiklerden değil, sokaklardan, çarşı-pazardan takip ediyoruz. Elbette ideal noktada değiliz. Elbette işsizlik sorununu çözmüş iddiasında değiliz. Ancak ekonomide her alanda çözüm yoluna girmiş bulunuyoruz..

-Köylere kadar götürdüğümüz altyapı hizmetleri yaşadığımız değişimin göstergesidir..

-Esnaf ve sanatkarlar, refahın tabana yayılmasında büyük rol oynuyorlar. İstihdam oluşturuyorlar.. Biz de onları refaha ulaştırmak için var gücümüzle çalışıyoruz. Son 7 yılda bizim de esnafı rahatlatmak için ciddi adımlar attık..

-Halkbankası aracılığıyla 2002 yılında esnafa 154 milyon TL kredi kullandırılırken 2009 yılı sonunda 21 kat artışla 3.3 milyar TL'ye ulaştı. 2009 yılının ocak ayında çıkardığımız sicil affı ile negatif kayıtları sildik.

-KOSGEB kanununda yaptığımız değişiklikle ile imalatçı ve hizmet sektöründe faaliyet gösterenleri de dahil ettik. Hükümetin destek stratejisi 7'si öncelikli 30 tedbirden oluşuyor.

-7 ana başlıklar şunlar:

1) Kredi ve finansman şartlarının iyileştirilmesi
2) Vergi, istihdam ve diğer yükümlülüklerin azaltılması
3) Eğitim ve danışmanlık hizmetlerinin geliştirilmesi.
4) Yenilikçilik ve girişimciliğin geliştirilmesi
5) Alt yapı kümelenme ve ortaklık faaliyetlerinin desteklenmesi
6) Hukuki düzenlemelerin yapılması
7) Esnaf ve sanatkarların AB programlarından faydalanması.Kategori : EKONOMİ